Google Workspace for Education

Google Workspace for Education tarjoaa laajan kategorian erilaisia sovelluksia, joiden hyödyntämisen ja opetuskäytön digikouluttaja osaa erityisen hyvin. Koulutuksissa voidaan keskittyä tiettyjen sovellusten hyödyntämiseen tai luoda laaja yleiskatsaus koko tarjontaan. Koulutukset voidaan räätälöidä myös opetuksen ehdoilla, jolloin opetuksen työväline Classroom muodostaa koulutuksen keskipisteen ja sinne opetellaan rakentamaan erilaisiin opetushetkiin sopivia sisältöjä.

Digikouluttaja Jukka Lehtoranta on suorittanut Googlen Innovaattori -sertifikaatin. Hän on pitänyt lukuisia webinaareja Googlen työvälineiden hyödyntämisestä ja erilaisista pedagogisesti järkevistä hyödyntämistavoista. Näiden työvälineiden paras puoli on niiden tarjoamat mahdollisuudet yhteisölliseen tekemiseen. Googlen sivuilta löytyy kooste digikouluttaja Jukka Lehtorannan pitämistä webinaareista.